31.03.2023

Leasing a wynajem – czy istnieje idealne rozwiązanie?

Leasing oraz wynajem długoterminowy to aktualnie najpopularniejsze formy finansowania zakupu środków trwałych, takich jak samochody maszyny przemysłowe, rolnicze, budowlane, wyposażenie biura, sprzęt IT oraz medyczny i wiele innych.

Obydwie te usługi są dostępne w Internecie. Zarówno leasing online, jak i wynajem można załatwić w szybki i wygodny sposób za pośrednictwem urządzeń mobilnych, bez skomplikowanych procedur oraz zbędnych formalności.

Ze względu na swoją popularność, a także wspólne cechy powyższe rozwiązania są często ze sobą porównywane.

 

Dlaczego warto wybrać leasing lub wynająć sprzęt na długi okres?

Po pierwsze osoba zainteresowana zakupem nie musi wydać jednorazowo dużej kwoty pieniędzy. Po drugie może ująć wydatki związane z usługą (np.: wysokość miesięcznej raty) w kosztach uzyskania przychodu, co może być korzystne w kontekście podatkowym.

 

Czym różnią się te dwa rozwiązania?

Dokonaliśmy zestawienia wszystkich cech leasingu oraz wynajmu na przykładzie maszyn dedykowanych szeroko pojętemu przemysłowi i branży motoryzacyjnej.

 

      Opłata miesięczna

W przypadku wynajmu długoterminowego, wynajmujący pobiera opłatę za użytkowanie środka trwałego przez wynajmującego, doliczając swoją marżę. W miesięcznej racie ujęte są zazwyczaj: koszty ubezpieczenia, napraw gwarancyjnych, czy wymiany elementów eksploatacyjnych.
Z tego względu rata z reguły jest wyższa niż w przypadku leasingu, którego opłata miesięczna uwzględnia jedynie spłatę wartości urządzenia i naliczonej marży usługodawcy.

 

      Wykup

Po zakończeniu umowy leasingowej Klient ma możliwość wykupienia sprzętu. W tym przypadku kwota wykupienia jest stosunkowo niska i stanowi kilka procent wartości przedmiotu umowy.

W wynajmie długoterminowym wykup zazwyczaj jest nieopłacalny. W chwili wygaśnięcia umowy konsument nie ma obowiązku nabycia przedmiotu.

 

      Wkład własny

Kolejnym aspektem branym pod uwagę w porównaniu jest opłata inicjalna, która w leasingu jest często wymagana i wpływa na wysokość raty miesięcznej oraz kwoty wykupu. W przypadku wynajmu długoterminowego opłata początkowa nie jest obowiązkowa.

 

      Czas trwania umowy

Czas trwania umowy najmu zazwyczaj jest krótszy niż leasingu.

 

      Usługi dodatkowe

Niewątpliwie korzystną cechą wynajmu jest szereg usług dodatkowych oferowanych w ramach umowy. Mowa tu m.in. o naprawach gwarancyjnych, zapewnieniu materiałów eksploatacyjnych, czy ubezpieczeniu. Wyżej wymienione bonusy są przeważnie wliczone w miesięczną ratę. Niestety często najemca nie ma możliwości rezygnacji z tych usług, co ma bezpośredni wpływ na wysokość abonamentu.

Domyślnie leasing poza ubezpieczeniem nie oferuje opcji dodatkowych jak powyżej.

 

 

 

      Użytkowanie

Porównując dwie formy finansowania w tym zakresie różnice okazują się znaczne, bowiem leasingobiorca ma większą swobodę eksploatacji leasingowanego przedmiotu w przeciwieństwie do najemcy, choć musi liczyć się z warunkami umowy. Korzystający z usługi wynajmu długoterminowego musi brać pod uwagę ściśle określone reguły zwłaszcza w odniesieniu do modyfikacji sprzętu, używanych materiałów eksploatacyjnych, autoryzowanych napraw etc., których złamanie może wiązać się z np. karami pieniężnymi. Dodatkowo zwracane po okresie najmu urządzenie musi być w dobrym stanie technicznym szacowanym na podstawie przebiegu, czy przepracowanych roboczogodzin. W przypadku leasingu nie jest to tak istotne, bo zazwyczaj klient decyduje się na zachowanie sprzętu dla siebie wykupując go.

Wynajem to kolejne ograniczenie w postaci limitu kilometrów lub motogodzin. Przekroczenie zakładanego progu może skutkować dodatkowymi opłatami.

 

Dla kogo leasing, a dla kogo wynajem?

Wybór formy finansowania zależy od preferencji nabywcy, czyli budżetu oraz celów biznesowych, dlatego przed podjęciem decyzji potrzebna jest ich wnikliwa analiza. 

Leasing to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą w trakcie trwania umowy swobodnie korzystać z przedmiotu, a po jej zakończeniu dokonać wykupu na własność po niskiej cenie.

Z kolei wynajem długoterminowy dedykowany zarówno firmom jak i osobom fizycznym, powinni wybrać Ci, którzy cenią sobie wygodę i nie przewidują zakupu maszyny. Dla osób chcących zminimalizować miesięczne koszty utrzymania floty przy prostych formalnościach to strzał w dziesiątkę.

Wybór formy finansowania zależy od preferencji nabywcy, czyli budżetu oraz celów biznesowych.

 

Leasing i wynajem mają wady i zalety. Czy istnieje idealne rozwiązanie?

Co zrobić jeśli chcemy płacić niskie raty oraz na koniec umowy skorzystać z opcji pierwokupu przedmiotu umowy?

Najlepszym rozwiązaniem jest innowacyjna umowa najmu długoterminowego z opcją pierwokupu – XTON Wynajem All Inclusive, która łączy w sobie najlepsze cechy leasingu oraz wynajmu długoterminowego, takie jak:

– proste procedury,

– wkład własny dostosowany do preferencji Klienta,

– stała niska opłata miesięczna,

– pakiet korzyści wliczony do raty (comiesięczna dostawa materiałów eksploatacyjnych, opieka serwisowa przez cały okres umowy),

– opcja wykupu po zakończeniu umowy,

– możliwość zwrotu urządzenia po zakończeniu umowy,

– dowolność w dokonywaniu nadpłat bez naliczania dodatkowych prowizji,

– brak ukrytych kosztów,

– szybka decyzja.

Urządzenia dostępne w usłudze XTON Wynajem All Inclusive to najwyższej klasy fabrycznie nowe maszyny do regeneracji filtrów cząstek stałych i katalizatorów oraz wysokociśnieniowe myjki warsztatowe. Sprawdź szczegóły oferty i wybierz urządzenie spełniające Twoje potrzeby!

Szczegóły i warunki podjęcia współpracy w formie usługi Wynajem All Inclusive dostępne są u naszych specjalistów. Skontaktuj się, by poznać szczegóły.

Nasz zespół specjalistów chętnie odpowie na każde Twoje pytanie.

+48 535 530 824

office@xton.eu

—————————

Tagi: Anglia, aplikacja mobilna, badania okresowe, badania okresowe pojazdów, bank, bdo, budowa filtra, cząsteczki, czyszczenie, diagnostyka pojazdowa, DPF, DPF Master Flash, emisja spalin, fap, FAQ, filtr cząstek stałych, halny, HFO, industry 4.0, Internet Rzeczy, k1, katalizator, kickboxing, kontrola, kradzież, Maszyna, mechanik, moc silnika, moment obrotowy, myjka, nagar, obiór odpadów, odpady, osprzęt, polisa, pranie dpf, prawo, problem, przemysł 4.0, Regeneracja, Rewolucja przemysłowa, sasza, serwis samochodowy, silnik, SKP, spaliny, sposób na złodziei, Stacje Kontroli Pojazdów, tuning, turbo, turbosprężarka, ULTRASONIC Master Flash, uszkodzenie, Warszawa, warsztat samochodowy, Wielka Brytania, wspieramy sport, wycięty katalizator, xton, zapchanie, zapchany filtr, złodzieje, zmiany, zwiększenie mocy